Geri dön name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=272" id="ctl00">

Zeynep İle Özel Direksiyon Dersi

1. Gün

Zeynep Merhaba

Merhaba Hocam

Zeynep ilk ders bir bina temeli gibidir. Bu dersimizi ne kadar iyi dinleyip, ne kadar iyi anlarsan, araç kullanmayı ilerideki sürücülük hayatında daha iyi anlamış olur ve iyi bir sürücü olursun.

Zeynep e araca binildiğinde önce koltuğunu nasıl ayarlaması gerektiği, aynaların ayarları ve kontrolleri, direksiyon tutuş şekli, aracın kumanda düğmeleri, el freni ve vitesler tanıtıldı.

direksiyon kursu

Bu ilk dersimizde aracı doğru tanımalıyız. Yani önce pedallarla işe başlayalım, zira bizi yolda yürüten ayaklarımız olduğu gibi araç kullanırken de ayaklarımızın pedallara hakimiyeti ön plandadır. Bu sebepten dolayı, debriyaj, fren ve gaz pedallarının görev ve işlevleri ayakların pedallara uyumu ve koordinasyonu çok ama çok önemlidir. Bunları iyi anlamak ve iyi kullanmak gerekmektedir. Debriyaj açılımı, Fren ve gaz pedallarının görev ve işlevleri ayakların doğru zamanda doğru şekilde pedalların kullanımı Direksiyon turları ayna bakış teknikleri sinyaller, farlar, gösterge paneli, Zeynep e anlatıldı.

Zeynep Şimdi çok daha iyi anladım neyi neden yapmam gerektiğini hocam dedi.

Zeynep şimdi aracımızı çalıştıralım ve biraz gezelim.

Zeynep kontak anahtarını çevirip aracı çalıştırdı. Debriyaja basıp vitesimizi 1. vitese aldı, fren pedalına basıp el frenini indirdi ve sol sinyalini verip sol gerisini kontrol ettikten sonra debriyaj ını yavaş kaldırarak hafifçe gaz vererek hareket etti. Daha sonra vites yükseltme ve vites düşürme çalışmalarıyla birlikte duruş ve kalkışlar yapılarak 1. dersimiz tamamlandı.

Zeynep 2. ders görüşmek dileğiyle hoşça kal.

Görüşürüz hocam.

2. Gün

Zeynep e 1. dersin kısa bir tekrarı yapıldı ve dur kalk çalışmaları araç hakimiyeti trafik içinde sürücünün bilmesi gereken hal ve hareketler anlatıldı. iki şeritli ve üç şeritli yollar da araç hakimiyeti sızarak şerit değiştirmeler sinyallerin kullanımı vitesleri yükseltme, küçültme hareketleri motor devri emniyetli duruş çalışmaları yapıldı.

Zeynep in görüşleri Hocam bu ders çok verimli geçti sayenizde heyecanım azaldı ve öz güven duygum artmaya başladı.

3.Gün

Zeynep Merhaba

Merhaba Hocam

Zeynep bu gün şehir trafiğine çıkacağız hazır mısın.

Hazırım hocam.

Yolculuğumuz Beşiktaş tan Sarıyer istikametine sonra sahil yolu olacak tekrar Beşiktaş a geleceğiz.

Aracımızı çalıştırdık. Yolculuğumuz başladı. Zeynep e önce şerit ve şerit izleme kuralları araçları takip etmemiz gereken takip kuralları öndeki aracı geçme ve bizi geçmek isteyenlere yol verme kuralları, yaya geçitleri, okul geçitlerine yaklaşımlarda yol verme kuralları, trafik levhaları ve kuralları, trafik ışıkları, hız kuralları anlatıldı. Zeynep bu arada 3 ve 4 vitesle re çıkmayı şehir içinde 50 km hız ve ana hatlarda izin verilen 70 km hızlara ulaştı. 2. saatin sonunda Beşiktaş a ulaştık.

Zeynep in duyguları Müthişti hocam sayenizde iyi bir sürücü olacağıma inanıyorum. Sabrınız ve bana öğrettiğiniz bilgiler için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Görüşmek dileğiyle hocam.

4.Gün

Zeynep hoş geldin nasılsın bu gün zorlu bir ders seni bekliyor ne dersin başlayalım mı.

Tabi hocam sizinle ders çalışmak çok keyif verici başlayalım.

Yolculuğumuz yine Beşiktaş tan başladı. Kısa bir düz yol alıştırma turundan sonra Nişantaşı ara yollar dar sokaklarına girilerek aracın manevraları kavşaklarda geçiş hakkı kuralları rampalarda aracı geri kaydırmadan harekete geçirme kontrolsüz kavşak kuralları, geçiş üstünlüğüne sahip araçlarla karşılaşılırsa onlara yol verme kuralları anlatıldı. E5 Trafiğine çıkarak 5. vites. 90 km hızlara ulaşıldı. Son 20 dakikalık bölümde Zeynep lerin evinin sokağında geri çalışmaları yapıldı ve 2 saatlik süre sonunda dersimiz tamamlandı.

Zeynep hocam siz harikasınız bu kadar kısa sürede bu kadar araç kullanmayı öğreneceğimi zannetmiyordum.

Teşekkür ederim Zeynep yarın geri geri çalışmaya devam edip park çalışmaları yapacağız.

Tamam hocam.

5.Gün

Zeynep hazır mıyız.

Hazırım hocam.

Yolculuğumuz yine Beşiktaş tan başladı. 20 dakikalık bir sürede Ayaz ağa Oyak sitesine gittik. Burada geri çalışma ve park etme alanı müsait olduğundan buraya geldik. Zeynep ile bol bol geri gitme hareketleri yapıldı. Sonra park etme teknikleri anlatılarak sağ ve sol geri paralel park. Sağ Dik ileri sol dik ileri iki araç arasına park, Sağ ve sol geri dik geri ve paralel yatay park teknikleri anlatıldı ve uygulamaları yapılarak dersimiz tamamlandı.

Zeynep Hocam galiba ben bu işi çözdüm yalnız sizden özel bir istekte bulunacağım.

Tabi ki Zeynep

Yarın benim aracımla ders yapabilir miyiz.

Tabi başım üstüne.

6.Gün

Zeynep in aracına bindik gidilebilecek hemen hemen her yeri gezdik. Sonara bir alış veriş merkezinin otoparkında biraz park çalışması yaptık. Sonra Zeynep in beklemediği bir sürpriz oldu. Kursumuz hocalarından birisiyle bir gün önceden planlamıştık. Beni Alış veriş merkezinin önünden alacak acil bir işimiz çıktı diyerek Zeynep i aracıyla baş başa bırakacaktık. Dediğimiz gibi de oldu. Zeynep e sen artık aracınla eve gidebilirsin dedim. Zeynep ne yapsın razı oldu peki hocam dedi. Sonra Zeynep e çaktırmadan onu takip ettik. Ve Zeynep evine tek başına aracıyla geldi. Peşinden bizde geldik ve Zeynep e böyle bir sürpriz yaptığımızı anlattık. Zeynep hem şaşkın hem sevinçliydi.

Hocam her şey için çok ama çok teşekkür ederim dedi.

Zeynep e bir ömür güvenli sürüş yapması için dikkatli olması gerektiğini söyledim ve sürücülük hayatında başarılar dileyerek yanından ayrıldık.

Zeynep ve Zeynep gibi yetiştirdiğimiz sürücüler bizi her daim arayıp hem teşekkürlerini sunuyor, hem de çevrelerinde araç kullanma dersi alacak birileri olduğunda Direksiyon Geliştirme Merkezini tavsiye ediyorlar.